Ve 28 letech má za sebou desítky startů v dresu slovenského národního týmu, zisk titulu ve slovenské lize a dvě účasti ve finále ligy. Nyní se Richard Körner vydává na své první zahraniční angažmá do Brna. Při té příležitosti jsme Richarda také vyzpovídali pro náš web.

V Brně jsi už pár dní, jaké jsou tvé první dojmy?

Zatím jenom pozitivní, Brno je krásné město s perfektní infrastrukturou. I domácí hala na Kampusu je na vysoké úrovni. Všecko co potřebujeme máme k dispozici v jedné budově, což je velké pozitivum.

Znal jsi před příchodem k našemu týmu někoho ze svých nových spoluhráčů?

Od spoluhráče z národního týmu jsem slyšel o Petru Hermanovi, který hrál v USA na univerzitě. O Brianovi jsem slyšel, že je to velká profík se zkušenostmi z české ligy. Peter Sedmák mě zase upozorňoval na naše mladé hráče, kteří jsou velmi talentovaní a taky vyzdvihl jejich kvalitu.

Jsi zkušený hráč, reprezentant, mistr ligy, proč tvé první zahraniční angažmá přišlo až ve 28 letech?

Na Slovensku jsem se měl dobře, poslední čtyři roky jsem třikrát hrál finále ligy a z toho ho jednou vyhrál. Jednu sezonu jsme také hráli Euro Cup. Podmínky jsem tedy měl velmi dobré a neměl jsem zapotřebí odcházet pryč. Po poslední sezoně jsem ale cítil, že by to už chtělo změnu, nový impuls. A když se mi ozval trenér Růžička, že mě chce k sobě do týmu, tak nebylo o čem přemýšlet.

Co rozhodlo o tom, že přestoupíš zrovna do Brna?

V první řadě trenér. Slyšel jsem o něm jen dobré věci a jeho pověst ho předchází. V druhé řadě jsem slyšel o tom, že je tady velmi talentovaný tým, se kterým můžeme dosáhnout ještě lepšího umístění jak v loňské sezoně. Nechci ale předbíhat, protože nás čeká ještě velký kus tvrdé práce.

Můžeš porovnat české a slovenské nejvyšší soutěže?

Zatím se mi to velmi těžko porovnává, protože jsem tady nehrál ještě žádný zápas. Co vím, tak v české lize nehraje tolik cizinců a je tu víc kvalitních domácích hráčů. Na Slovensku je běžné, že je v týmu třeba 6 cizinců a proto celá liga vypadá trochu jinak. Myslím si ale, že přední slovenské kluby jako Bratislava a nebo Prievidza by v Česku hrály o přední pozice.

Richard v dresu Prievidze

Jsi jeden z nejzkušenějších hráčů týmu, počítáš že tvojí rolí bude i předávání zkušeností mladším spoluhráčům?

Doufám, že budu mít na kluky pozitivní vliv a že se ode mě i něčemu přiučí. Jsou to extrémně tvrdě pracující hráči a je radost s nimi na tréninku pracovat.

Jaké jsou tvé cíle do nové sezony?

Hrát pěkný týmový basketbal, bavit fanoušky Brna a dosáhnout lepšího umístění jak v loňské sezoně.

V čem si myslíš, že budeš týmu nejvíc prospěšný?

Svými zkušenostmi a týmovým pojetím hry.

Stihl jsi už za těch pár dní poznat krásy Brna?

Zatím jsem toho moc nestihl. Byl jsem jednou se spoluhráči v centru města na obědě. Chci co nejdřív zapadnout do týmu, takže se teď snažím věnovat jenom basketbalu. Na poznávání krás Brna bude určitě čas během sezony.

Jsi v novém městě, daleko od domova, co děláš, když zrovna netrénuješ?

Ve volném čase si obvykle pustím dobrý film a nebo seriál, případně si zajdu na dobrý oběd nebo kávu.

Co ti nejvíc chybí z domova?

Jednoznačně rodina a přítelkyně. Jinak se na nic nemůžu stěžovat, protože Brno je super město a nic jiného mi tu nechybí.

Minidotazník:

Oblíbený basketbalový klub:

Chicago Bulls s Michaelem Jordanem a oba týmy z LA. Hodně se mi líbí Lebron James a Kawhi Leonard.

Oblíbený hráč/ nebo tvůj vzor:

Z basketbalu Michael Jordan a jinak můj otec.

Oblíbený film:

Je jich strašně moc. Jsem velký fanoušek kinematografie. Líbí se mi filmy od Christophera Nolana ( Inception, Interstellar ), Scorseseho a nebo Tarantina.

Oblíbené jídlo a pití:

Steak s bramborami a kofola.

Největší úspěch v kariéře:

Asi titul ve slovenské lize a vítězství ve slovenském poháru.

Oblíbená citát:

Žádný nemám.