Byť u nás není příliš známý, patří k české špičce. Na jeho portfoliu nechybí zkušenost z nejvyšší univerzitní soutěže NCAA, účast v mládežnických reprezentacích ani nedávný výjezd na univerziádu do Itálie. Navíc byl letos ve dvacítce hráčů nominovaných do výběru mužské reprezentace. Petr Heřman, 208 centimetrů vysoký pivot, doplní brněnské basketbalisty. Uzavře tak mimosezonní tahy klubu.

Začínal v Česku, ale na sedm let zmizel. Pětadvacetiletý přeloučský odchovanec odehrál poslední sezonu u nás v letech 2010 a 2011 za Pardubice. Byl to však pro něj vydatný rok. K extralize juniorů přidal také první ligu a nahlédl i do nejvyšší soutěže. V tehdejší Mattoni NBL nedostal pivot velkou příležitost a o rok později se vydal na Kanárské ostrovy, odkud pokračoval do Spojených států amerických. V roce 2014 pak Heřman nastoupil na univerzitu Loyola Marymount v kalifornském Los Angeles.

Se lvy, jak se týmu přezdívá, strávil český mládežnický reprezentant pět sezon. A to i přesto, že hráči běžně hrají jen čtyři. Před dvěma roky totiž nemohl kvůli zranění z úvodního zápasu celou sezonu nastoupit a dostal tak od školy možnost odehrát jeden rok navíc. I přes nižší minutáž měl v poslední sezoně hned několik desetibodových utkání. Jedno z nich bylo proti univerzitě Gonzaga, která před dvěma roky hrála finále soutěže, druhé pak proti slavně UCLA, jež patří mezi dlouhodobou špičku. Ve druhém zmíněném utkání navíc přidal tři bloky, ve kterých je osmnáctým v univerzitním historickém žebříčku.

Zpět domů se vrátil až letos po konci sezony, kdy zakončil univerzitní studium. V červenci pak bojoval s Viktorem Půlpánem nebo Martinem Peterkou, o úspěch na univerziádě.

Proti UCLA rozdával Heřman bloky. Foto: Steve Cheng/Bruin Report Online

Poslední brněnský přírůstek není pro trenéra Lubomíra Růžičku nováčkem. „Známe se víc než patnáct let. Ještě z doby, kdy jsem působil u pardubické mládeže. Velkou neznámou z Petra pro mnohé udělaly jeho dlouhé roky v zahraničí,“ vysvětlil Růžička. Věří však, že obnova Petrovy kariéry po návratu do Česka bude úspěšná. „Při společných hovorech jsme si dali jak individuální cíle, tak i týmové. Věřím, že společně dokážeme znovu nastartovat Petrovu kariéru správným směrem. Vše záleží na něm samotném, našemu programu a jeho zdravotním stavu. Věřím, že svůj potenciál prodá,“ dodal trenér.

Příchod Petra Heřmana těší i manažera Filipa Jimramovského, který je s teď už kompletní sestavou hráčů spokojený. „Petr je poslední posilou před nadcházející sezonou. Mám radost, že se nám ve spolupráci s trenérským týmem podařilo poskládat soupisku postavenou na velice talentovaných českých hráčích, kteří mají chuť se zlepšovat a odvádět co nejlepší práci pro tým. České jádro pak doplňují taktéž kvalitní Richard s Bryanem,“ chválil si situaci Jimramovský. A co od posily čeká? „Petrův příchod by měl přinést širší herní variabilitu týmu a větší sílu na doskoku,“ dodal.

Důvěra mezi trenérem a navrátivším se pivotem je vzájemná. „Jsem moc rád že jsme se s klubem domluvili na vzájemné spolupráci. Vážím si trenérovy důvěry a příležitosti v nadcházející sezóně reprezentovat klubové barvy. Je to pro mě velká výzva, na kterou se velmi těším a věřím, že náš mladý a dravý tým dokáže zabojovat o co nejlepší pozice v KNBL,“ řekl odhodlaně nejnovější Brňan.

Výběr klubu pro Heřmana měl z velké části na starost jeho agent Kamil Řeřábek. Ten si Basket Brno chválí a věří, že je na dobré cestě. „Poslední dvě sezony se brněnský klub po kompletní restrukturalizaci opět stabilně zabydlel v KNBL. Příchod trenéra Růžičky posune program Brna dopředu a pro mě je zárukou dobré práce s hráči,“ objasnil Řeřábek výběr.