Po výměně trenéra za svitavského Lubomíra Růžičku, k nám putuje také bývalý hráč Turů Bryan Smithson. Čtyřiatřicetiletý zkušený rozehrávač tak doplní kapitána Jana Kozinu a Zuraba Kereselidzeho.

Americký rozehrávač Bryan Smithson, který se před dvěma sezonami účastnil v dresu Svitav All-Star Game v Ústí nad Labem, za sebou má mnohem zajímavější dosavadní průběh kariéry. Rodák z Georgie ve Spojených státech amerických nastupoval nejprve za střední školu North Cobb be svém rodném městě Kennasaw. Poté pokračoval na univerzitu Middle Tennessee, kde hrál v nižší soutěži C-USA a průměroval 7,5 bodu a 3,6 asistence za 28,4 minuty na hřišti. Z Tennessee odešel do sousední Severní Karolíny na univerzitu UNC Asheville, kde už soutěžil v první divizi nejvyšší NCAA. Průměrně za 33,6 minuty sbíral 15,5 bodu, 3,4 asistence a 1,9 zisku.

Basketbalový míč ho na jednu sezonu zavedl do evropské Bosny a Hercegoviny, odkud šel na čtyři sezony ke kirchheimským rytířům do Německa. Před příchodem do Česka u našich sousedů ještě změnil na dva roky tým, když přešel do MLP Academics Heidelberg. Za oba kluby soutěžil ve druhé nejvyšší německé lize. Až na začátku předloňského roku zavítal rozehrávač do České republiky, kde odehrál necelé dva roky za Tury. V sezoně 2016/17 Smithson průměroval 9,6 bodu, 2,8 asistence a 3,6 doskoku za 25,5 minuty utkání. Velmi dobře při tom trefoval zpoza tříbodového oblouku, kde měl úspěšnost 38,5 %. Ve Svitavách skončil po sezoně 2017/18.

Bryan Smithson putuje do Brna. Foto: František Renza.
Bryan Smithson putuje do Brna. Foto: František Renza.

Trenér Růžička má s americkým rozehrávačem osobní zkušenost, v čemž vidí klad. “Pozici prvního rozehrávače jsme chtěli obsadit zkušeným hráčem. S Bryanem jsem spolupracoval již v minulosti, což je výhodou jak pro hráče, tak pro mě a tým,“ popsal Růžička. Smithson si podle trenéra udržuje profesionalitu a má samozřejmě i hráčské kvality. „Jde o vysoce inteligentního rozehrávače, který dobře zná českou ligu. Jeho profesionální přístup je příkladný a velmi pomůže i našim mladým hráčům. Bryan je komplexním hráčem, který dokáže výborně rozdávat míč a je silný ve dvojičce při cloně a sběhu pivota. Zároveň je nebezpečný ve hře jeden na jednoho,“ dodal.

Manažer brněnského klubu Filip Jimramovský od nové posily očekává mimo jiné chopení se role mentora. „Od Bryana si slibujeme, že do naší hry přinese zkušenost, herní klid a samozřejmě bodový příspěvek. Jde o zkušeného hráče s profesionálním přístupem jak na hřišti, tak mimo něj. Doufám, že bude pro spoluhráče příkladem a pomůže nám k dosažení týmových cílů,“ ohodnotil příchod rozehrávače Jimramovský.

No a co na to Bryan Smithson? Těší se na brněnské fanoušky. “Vážím si šance v Brně. Těší mě, že můžu hrát v tak skvělém městě. Taktiku a obranné principy kouče Růžičky znám, takže by přechod měl být rychlý. Čeká nás se spoluhráči spousta práce, ale věřím, že pokud zůstaneme trpělivými a fanoušci nás podpoří, tuto sezonu si užijeme,” řekl odhodlaně Američan.