Poprvé od přesunu do univerzitního kampusu budou mít brněnští basketbalisté českého trenéra. Třiatřicetiletý bývalý trenér svitavského týmu Lubomír Růžička podepsal v Brně smlouvu na dva roky s možným ročním prodloužením.

Růžička má za sebou i v mladém věku bohatou kariéru. Teprve jako šestnáctiletý začal trénovat mládež v Pardubicích, kde za šest let získal čtyři tituly s kategoriemi U13, U14 a U15. Poté se na tři roky přesunul do Prostějova. S Orly v letech 2008 až 2011 vybojoval dvě stříbrné medaile s jednou bronzovou v NBL a jednu stříbrnou medaili v Českém poháru. Na tři sezóny se následně vydal do Svitav, ze kterých na chvíli odešel do Nymburku. Se středočeským týmem získal dvě zlaté medaile, opět v NBL. Nakonec se vrátil do Svitav, kde klubu pomohl ke druhému místu v základní části a bilanci 22-14. Mezi jeho další úspěchy patří například funkce na postu asistenta trenéra české reprezentace mužů nebo postup do čtvrtfinále ve VTB lize s Nymburkem.

Generální manažer brněnského klubu Filip Jimramovský si příchod nové české posily chválí. „Po několika zahraničních trenérech, kteří tým vedli v minulých sezónách, jsme se rozhodli jít českou cestou. Lubomíra jsme zvolili především proto, že se jedná o velice kvalitního a zkušeného trenéra, který má stejnou filozofii jako náš klub. Má chuť do práce s mladými hráči a věřím, že bude velkým přínosem jak pro jejich kariérní rozvoj, tak pro celý klub,“ komentoval příchod nového trenéra Jimramovský. Růžička tak přeruší sérii cizinců, která Basket Brno doprovázela.

Spokojenost je oboustranná. „Nabídka od vedení klubu mě velice potěšila. Historie basketbalu ve městě pod Špilberkem je zavazující a zároveň motivující. Líbí se mi, že chce klub stavět soupisku kolem mladých Čechů, doplněnou o dva až tři zahraniční hráče. To vše ve střednědobém časovém horizontu. Samozřejmě jsem také rád, že mi klub vyšel vstříc v mých basketbalových a osobních požadavcích,“ řekl Lubomír Růžička ke svému brněnskému angažmá. Nový kouč už hledí do budoucnosti a hodlá se nové výzvě postavit čelem. „Těším se na nový tým a nové prostředí. Do startu týmové přípravy nás čeká mnoho práce s asistenty a vedením – jak se skladbou kádru, tak v plánování individuální přípravy současných hráčů. V neposlední řadě se také těším na brněnské fanoušky. Věřím, že se jim naše hra a výsledky budou líbit a poženou nás po celou sezónu k dosažení našich cílů,” dodal odhodlaně Růžička.

Nový trenér nastoupí do tréninkového rytmu s týmem se začátkem letní přípravy a první zápas v čele Brna ho čeká pátého října.