Poslední turnaj celé série turnajů EYBL U15 II. divize se konal v Rize ve dnech 15. – 17. března. Turnaj proběhl v hale Daugava Riga. Je to starší, klasická hala, kde kromě basketbalového sálu, je ještě bazén a menší cvičební prostory s funkčním zázemím. Mimo jiné zde působí škola basketbalu, kterou prošla řada budoucích reprezentantek a reprezentantů Lotyšska. Ubytování a stravování bylo velmi solidní a v blízkosti haly.

Přesně podle předpokladů byl našim jediným opravdu velmi těžkým soupeřem ruský tým Lokomotiva Kubáń. Asi bylo výhodou, že jsme se s tímto soupeřem střetnuli hned na začátku turnaje. Na soupeřovi bylo vidět, že nás neberou až tak vážně, působili suverénně a jako by nás přehlíželi. Tentokrát byl mým trenérským kolegou Jiří Okáč a podařilo se nám chlapce vybudit ke koncentrovanému výkonu a to zejména ihned od začátku utkání. Chlapci plnili téměř do detailů naše pokyny a projevilo se to ve výsledku první čtvrtiny (utkání se hrají na 4x8min.), kterou jsme vyhráli 28 – 9. Ukázalo se, že to byla rozhodující část celého utkání. Soupeř se potom logicky dostával zpět do utkání, podstatně přitvrdil v obranné činnosti a to až na hraně únosnosti, ale chlapcům se velkým nasazením a bojovností podařilo výsledek uhájit do konce.

Ostatní průběh turnaje již probíhal dle předpokladů.  Celkem jednoznačně jsme porazili další soupeře a nakonec vyhráli, jak v pořadí třetí turnaj, tak samozřejmě i celkově. Neznamenalo to však, že bychom s kolegou Okáčem polevili v nárocích na výkon našich hráčů! Naopak snažili jsme se je přinutit k co nejvíc optimálnímu výkonu bez ohledu na kvalitu soupeře. To vše již pod vědomím, že se nám podařilo postoupit jednak do I. divize kategorie U16 na sezónu 2019/2020 a také do Superfinále kategorie U15 této sezóny a tam již kvalita soupeřů bude o mnohem a mnohem vyšší

Jednotlivé výsledky si můžete najít na: http://www.eybl.lv/new/b_u15_d2_scheduler.php#mbt:103-303$t&0=1

Nejlepším hráčem turnaje byl vyhlášen Jakub Nečas a do nejlepší pětky turnaje byli kromě něj zařazeni ještě Lukáš Olbort a Adam Lukeš.

Nyní však nastal logistický problém, protože termín Superfinále se kryje s termínem MČR U15 a to se týká téměř všech hráčů. V současnosti probíhají jednání o možnosti kompromisního řešení. Osobně se domnívám, že pro chlapce by bylo ideální, kdyby se mohli zúčastnit obou akcí. Samozřejmě MČR, kde reprezentují svoje kluby a rovněž Superfinále, které by z hlediska jejich basketbalové budoucnosti bylo jistě velmi prospěšné

Autorem je trenér týmu pan Zdeněk Janík