Jak jsme vás již upozorňovali, utkání proti BK Olomoucko bude zápasem, kdy se po brněnské palubovce budou prohánět současně tři nejlepší střelci letošní sezóny NBL. Tabulce střelců vévodí český reprezentant a adept na účast na MS v Číně hrající na dresu s ikonickým číslem 23 Lukáš Palyza. Za ním o 60 bodů méně zatím nastřílel jeho týmový kolega Javonte Adwin Douglas a třetím nejlepším střelcem je náš Deremy Geiger, který dosud nasypal soupeřům do košů úctyhodných 477 bodů.

V následující tabulce se podívejme na srovnání počtu bodů, úspěšnosti i pokusů těchto tří snajprů. Zatímco Palyza a Geiger pálí srovnatelně za 2 a za 3 body, Douglas úřaduje hlavně pod košem za 2 body, nicméně 28 proměněných trojek za 84 bodů taky není k zahození.

tabulka

Lukáš Palyza

Nyní zkusíme blíže prozkoumat střelbu obou olomouckých lídrů. Odkud střílí, s jakou úspěšností a odkud nastřádali kolik bodů. Obě „mapy“ obsahují pouze střely z pole bez trestných hodů.

V případě Lukáše Palyzy je např. zřejmé, že při střelbě trojek preferuje levou stranu a i úspěšnost tam má vyšší. Zpod koše pak výrazně převažuje pravá strana. Všimněme si např. území s hodnotami 20 nebo 18 bodů, kterým na levé straně odpovídají plochy s hodnotami 4 a 6 bodů.

mapa_palyza

Javonte Adwin Douglas

Jak naznačovala již tabulka výše, Javonte Adwin Douglas dává přednost dvoubodovým pokusům, a jak naznačuje jeho “mapa”, doma je zejména v „šestce“. Taky preferuje pravou stranu, nicméně solidní podíly přidává i zleva. Za zmínku pak ještě stojí, že mimo „bednu“ už si tak jistý není a zleva prostor mezi šestkou a trojkou ani příliš nevyhledává.

Tolik krátký vhled do střelby dvou největších bodových lídrů aktuálního ročníku NBL, kteří oba nosí dres BK Olomoucko. Nicméně pozor, ještě je tady František Váňa. Rekordman sezóny s devíti trojkami v jednom utkání. Nemá takový sezónní nástřel jako dva výše zmínění, nicméně ve druhé polovině sezóny to tam soupeřům taky pěkně sype.

 

Vážení sportovní přátelé a basketbalu zvláště. Tohle není óda na BK Olomoucko, tohle je pohled pod jejich pokličku a pozvánka na utkání, kde se bude na co dívat. S Olomouckem to máme letos 1:1, takže přijďte podpořit náš tým egoé Basket Brno, aby se po třetím utkání misky vah překlopili na naši stranu. Uvidíme se ve středu v 8h večer.

 

Poznámka na závěr: spolehlivost podobných analýz a vizualizací je přímo závislá na pečlivosti a přesnosti s jakou zapisovatelé v celé NBL editují online technické zápisy.

Text, analýza, grafika: Jan Russnák
Zdroj: statistiky NBL; FIBA LiveStats, např. https://www.fibalivestats.com/u/CBFFE/1077946/