Trenéři v NBL se obvykle shodují v tom, že základem úspěchu je obrana. Ale přece jenom – basketbal se hraje na body, a tak se s koncem základní části NBL pojďme trochu podívat na střelbu, její úspěšnost a především na pozice, z nichž hráči míří na soupeřovy koše.

Počet střel v utkání NBL

Troufnete si odhadnout, kolikrát byl ze hry vystřelen v základní části míč na koš?
Nejprve trochu propočtů, jak takový odhad provést. Jak se říká ve fyzice, uvažujme laboratorní podmínky. Utkání trvá 40 minut. Každý tým útočí 20 minut, tj. 1200 sekund. Když jeden útok trvá 24 sekund, je to za utkání 50 útoků na jeden tým. Většinou se útočí rychleji, protiútoky sice kompenzují ztráty, ale zpravidla se „tahá“ čas až ke konci, takže by to číslo mělo být o něco vyšší než 100 střel na utkání. Utkání s prodlouženími pak přirozeně zvyšují celý průměr. Odpověď je tedy následující: za 132 utkání základní části bylo dle technických zápisů NBL vystřeleno ze hry z pole 17653 střel, tj. 133,7 střel na utkání.

Odkud se střílí v NBL

To bychom měli počet střel. Pojďme se nyní podívat, odkud se střílí. Hráči mají své oblíbené pozice, trenéři mají své představy, jak mají útoky vypadat. Realita je pak kombinací trenérovy představy a schopností jeho hráčů tyto představy naplnit.
Pokud je basketbal sportem vysokých hráčů či hráček, lze se domnívat, že jejich výška pak ovlivňuje i způsob či pozici, odkud se bude snažit daný hráč ohrozit koš soupeře. Následující obrázek srovnává formou heatmapy 12 týmů NBL a pozice, z nichž nejčastěji jednotlivé týmy v základní části střílely. Výsledné heatmapy jsou pak doplněny průměrnou výškou hráčů jednotlivých týmů. Zahrnuty jsou výšky hráčů, kteří během základní části alespoň jednou vystřelili na koš.
Na první pohled se mohou jevit všechny obrázky stejně, nejčastěji je soupeřův koš ohrožován z pozice pivota nebo střely za 3 body. Při bližším pohledu je ale přece jenom rozdíl např. ve využívání celého trojkového oblouku. Tým NH Ostrava příliš nevyužívá trojky z rohu, SLUNETA Ústí nad Labem trojky z rohu střílí, ale dává přednost levému rohu, zajímavá asymetrie je i u týmu USK Praha a např. tým Svitav ze hry příliš nevyužívá pozici okolo čáry trestného hodu. Podle tvaru červené skvrny pod košem lze odhadovat, jestli týmy raději útočí na koš zepředu či zboku. Zde lze zmínit např. rozdíl ve tvaru skvrny v útoku Pardubic a Svitav. Svitavy zjevně útočí více z boku, zatímco v případě Pardubic je patrný výběžek způsobený střelami zepředu. V menší míře je tento výběžek patrný i u Olomoucka nebo ústecké Slunety.

strelba_NBL
egoé Basket Brno doma a venku

To byl krátký vhled do střeleckých pozic v Národní basketbalové lize. Jsme ale v Brně, tak se podívejme na svůj tým. Osmé místo a postup do předkola play-off je historickým úspěchem. K tomuto výkonu vedla bilance 8 výher a 14 porážek. Doma jsme porazili Ostravu, Děčín, USK, Opavu a Hradec Králové, venku jsme vyloupili Olomoucko, Ostravu a Kolín. Říká se, že každá hala je jiná, koše nejsou stejné a hráči se netají tím, že některé haly příliš v lásce nemají.
Jak je to s úspěšností brněnských hráčů doma a venku? Během domácích utkání vystřelili Brňané za celou základní část 696 střel, z nichž 303 proměnili. Na koše soupeřů při venkovních štacích vypustili 656 střel, z nichž proměnili 279 střel. Úspěšnost na domácí koš je zde sice vyšší, ale přece jen 43,5 % ve srovnání s 42,5 % se nejeví jako až tak výrazný rozdíl.

Klíčový zápas pro Královským sokolům

V dalším bodě si pojďme připomenout poslední utkání základní části. Pokud jste byli v hale nebo u obrazovek doma, víte, že situace byla přinejmenším napínavá. Jen pro připomenutí – v klíčovém utkání o zmiňovaný historický úspěch jsme ztráceli v poločase 10 bodů na tým Kingspan Královští sokoli. V tento moment situaci příliš nenahrávaly ani průběžné výsledky souběžně hraných utkání, takže jinými slovy jsme si to prostě museli uhrát sami.
Jak dnes už víme, začátkem třetí čtvrtiny naši hráči zařadili vyšší rychlostní stupeň a rozdíl ve skóre se začal zmenšovat, až se konečně překlopil na tu správnou stranu.
Trenér, hráči i my fanoušci tušíme, že faktorů, které vývoj utkání ovlivňují, je více, ale my se znovu podíváme na úspěšnost střelby v tomto důležitém mači.

Ze 132 střel v celém utkání patřilo našim 70 a Královským sokolům 62. Naši hráči proměnili 34 pokusů, Sokoli proměnili 29 pokusů. Takže s úspěšností 48,6 % jsou naši nad svým domácím průměrem v základní části. Podívejme se však detailněji, jak se vyvíjely úspěšnost střelby i pozice během hry u obou týmů. Jak je vidět v první čtvrtině, více pokusů k úspěchu nevedlo. Prohrávali jsme o bod, byť jsme měli o šest střel více. Ve druhé čtvrtině byla situace ještě horší. K procentu 62,5 % bychom měli soupeři téměř gratulovat, ale spíš to bylo o tom, co jsme mu dovolili.
Pak to ale přišlo. Dobře si prohlédněte třetí čtvrtinu z pohledu Hradce. Střelba ze střední vzdálenosti: nula úspěšných, trojky: nula úspěšných. Pouze 5 košů z bezprostřední blízkosti. Agresivnější obrana po poločase přinesla své ovoce a my jsme se konečně ve střelbě dostali ne přes 40 %, ale rovnou přes 55 %.
V závěrečné čtvrtině už si šli hráči za snem o nadstavbové skupině A1 s výbornou úspěšností 68,8 %. Sokoli měli sice taky přes 50 % a v podstatě jsme dali z pole jen o dva koše více, ale utkání už spělo ke správnému konci.

Třetí nejlepší střelec NBL? Deremy Geiger

Doposud jsme se dívali na celý tým, nyní budeme trochu osobnější. Nejlepším střelcem základní části NBL letošní sezóny je Lukáš Palyza z Olomoucka, který nastřílel 468 bodů. Na druhém místě je rovněž z Olomoucka Javonte Adwin Douglas, který nasbíral 382 bodů. A na místě třetím je (fanfára) náš Deremy Geiger s 361 body.


Kdo sledujete utkání Brna, víte, že Geiger je bodovým lídrem téměř v každém utkání. A tak se znovu podívejme, odkud a s jakou přesností hráč s číslem 25 střílí. Pokusy si opět rozdělme na domácí a venkovní. Barevná pole vyjadřují místa, z nichž Deremy alespoň jednou vystřelil. Barevnou stupnicí je pak vyjádřena úspěšnost. Resumé této statistiky a úspěšnosti tak je 361 bodů ve 22 odehraných zápasech s průměrem 16,41 bodu na utkání.

Co napsat závěrem? Říká se, že basketbal je o statistikách. Tohle je jedna z nich. Střelba, pozice, úspěšnost, body. Jedna věc je, co chcete zahrát, a druhá, co vám soupeř dovolí. Ačkoliv konečný výsledek zápasu je tak vyústěním mnoha situací, které se během utkání odehrají, nakonec o vítězi rozhoduje, kdo dá více bodů.

Poznámka na závěr: spolehlivost podobných analýz a vizualizací je přímo závislá na pečlivosti a přesnosti s jakou zapisovatelé v celé NBL editují online technické zápisy.

Foto, text, analýza, grafika: Jan Russnák
Zdroj: FIBA LiveStats, např. https://www.fibalivestats.com/u/CBFFE/1077946/