Vyrovnané utkání, vyhozený Keely a spousta emocí. Tak by se dalo shrnout 12. kolo KNBL na naší palubovce. Byť jsme nastoupili lépe a hráli vyrovnaně, nakonec jsme vítězství nevybojovali. I nadále tak čekáme na výhru.

Hned po úvodním rozskoku si udělal svitavský pivot Sean O’Brien útočný faul a rozezněl fanklub hostů směrem k rozhodčím. Utkání následně otevřel Davell Roby střelou ze střední vzdálenosti, na kterou navázal proměněným tříbodovým pokusem. Naše lavička žila s hráči na hřišti. Nadšení sdílel i trenér Chougaz, jenž se plný euforie naklonil do hřiště a chtěl poplácat Robyho po zádech. Ve třetí minutě skórovali i hosté. Roman Marko proměnil, podobně jako před ním Roby, dlouhou střelu za dva body. A Svitavan napodobil brněnského protihráče i tentokrát, když proměnil střelu za tři. Ve čtvrté minutě se bodově zapojil i Deremy Geiger. Hosty oživil Novák, když se trhl do rychlého protiútoku a nebráněný zasmečoval. Odpověděl mu ovšem opět Geiger svojí těžkou trojkou. V sedmé minutě jsme donutili trenéra hostů vzít si oddechový čas. Svitavy prohrávaly 15:7. Po přestávce začali lépe svěřenci svitavského trenéra Růžičky, my jsme ovšem ztrátu ihned dorovnali. Před koncem čtvrtiny ještě hosté snížili deficit střelou za tři na stav 19:14.

Ve druhé čtvrtině se nejprve minutu a půl nikomu nepodařilo skórovat, pak ale Slezák bodoval těžkou trojkou z odskoku. Při nedaných trestných hodech slyšeli naši hráči i fanoušci výrazná „ajé, ajé“ ze strany svitavské výpravy. V půlce druhé periody se hosté přiblížili na rozdíl tří bodů a Chougaz si vzal oddechový čas. Time out nám skutečně pomohl. Zejména díky dvěma tříbodovým střelám křídelníka Nehyby jsme se dostali na skórovací vlnu 8-0. Při trestných hodech mladíka hostů Welsche se projevili i naši fanoušci. Řehtačkami a bubny mu znepříjemňovali střelbu. V koncovce první poloviny utkání jsme se snažili hostům utrhnout, ale marně. Svitavy si nenechali zápas utéct. Marko dostal od sudích varování za chování, když se začal ohánět po našem kapitánovi Kozinovi. V poslední vteřině stanovil Roby skóre na 40:35 a hráči odešli do šaten.

Začátek druhé půli se vydařil výrazně lépe Svitavám. Nám se nedařilo skórovat a Keely si po kontroverzním kontaktu pod košem začal stěžovat rozhodčím. Od trojice sudích obdržel technický faul. Pro Chougaze to bylo důvodem vzít si oddechový čas. Jeho křik byl slyšet přes celou halu. Sérii hostů následně prolomil Roby dvěma trestnými hody. Přibližně v polovině třetí hrací části jsme změnili obranný systém a přešli do zónové obrany. Okamžitě jsme však dostali trojku. Naše ofenzíva šla často přes pivota Keelyho. V útoku se dopustil nesportovního faulu na Šimona Puršla a Svitavy získaly dva trestné hody. Fanoušci hostů dali najevo své emoce. Neúspěchy soupeře a získaným nesportovní faulem se Svitavští dostali do vedení 47:58. V danou chvíli byli hosté nahoře, dařilo se jim a fanoušci je plnili energií. Emoce v hale však nebyly jen dobré. Při našem útoku byl hostům, po oboustranné chybě, odpískán nesportovní faul. Fanoušci se začali překřikovat a pískat na rozhodčí. Nespokojenost fanklubu Svitav nám pomohla k útěku osm-nula a téměř vyrovnání skóre. Marek Welsch ale s tímto vývojem nesouhlasil a vteřinu před koncem čtvrtiny posunul svůj tým do šestibodového vedení.

Po začátku poslední desetiminutovky se nám opět podařilo přiblížit Svitavám. Naše úsilí jsme však nezakončili. Neměli jsme na celek trenéra Růžičky odpověď a propadli jsme se na rozdíl deseti bodů. Po našem oddechovém čase obraly Svitavy jejich minuté střely a naše úspěšné útoky o dvouciferné vedení. Tři a půl minuty před koncem zasmečoval Radek Farský přihrávku Geigera, čímž oživil naše hráče i fanoušky. Ti začali opět věřit v úspěch, když viděli na světelné tabuli dvě a půl minuty před koncem skóre 73:76. Žádné překvapení se ale bohužel nekonalo. Minutu do konce odpískali rozhodčí druhý nesportovní faul Reggiemu Keelymu, který proto musel opustit halu. Puršl sice proměnil jen jeden ze čtyř trestných hodů, ale i tak si Svitavy udržely vedení a vyhrály 73:83.

Svitavští Tuři měli navrch hlavně ve střelbě za dva body (66 % ku 43 %) a doskocích (42 ku 30). My jsme ale naopak vedli ve střelbě za tři (33 % ku 19 %) a střelbě trestných hodů (82 % ku 72 %). Měli jsme méně ztrát (11 ku 14) a více zisků (8 ku 5). Velkým rozdílem byly ale body hráčů z lavičky, kde měly Svitavy jasnou převahu (42 bodů ku 16 našim).

Za Brno skórovali: D. Geiger (21 bodů), D. Roby (19 bodů, 4 asistence), Z. Nehyba, Radek Farský (oba po 9 bodech), R. Keely (8 bodů, 9 doskoků), L. Stegbauer (5 bodů), J. Jokl (2 body).

Ze svitavského týmu bodovali: R. Marko (15 bodů, 11 asistencí), P. Slezák (14 bodů, 2 zisky), J. Jelínek (13 bodů), S. O’Brien (12 bodů, 7 doskoků, 2 bloky), Š Puršl (10 bodů, 7 doskoků), M. Welsch (5 bodů), C. Aiken, E. Kotásek, L. Kovář (všichni po 4 bodech), M. Novák (2 body).

Lubomír Růžička, trenér týmu DEKSTONE Tuři Svitavy: „Začnu mluvit anglicky, protože chci něco říct trenérovi soupeře. Nejprve vám přeji hodně štěstí v Brně. Doufám, že si užijete čas s týmem a také toto město, protože mám Brno moc rád. K zápasu: v prvním poločase na nás bylo vidět, že jsme nerozehraní. Reprezentační pauza pro nás byla dlouhá. Simulovali jsme si sice nějaká utkání mezi sebou, ale samozřejmě to nenavodí zápasovou atmosféru. Nehráli jsme v takovém tempu, na jaké jsme zvyklí. Myslím ale, že jsme se postupem času dostávali do hry a rozhodla třetí čtvrtina. Tuším, že jsme měli nástup deset – nula. Pak jsme zase polevili, leč co si myslím, že rozhodlo, byly jednoznačně lavičky. Naše lavička dala dvaačtyřicet bodů oproti šestnácti bodům Brna. To je velký počin. Druhou věci je, že jsme hráli opravdu s chutí, zejména ten druhý poločas. Ať už Marek Welsch nebo Eda Kotásek, kteří odváděli výbornou práci v obraně. Jsou to takové věci, které lidi ve statistikách nenajdou. A zároveň povstali hráči, jako je Jirka Jelínek, takže děkuji hráčům za to, jak zápas zvládli. Doufám, že na to teď navážeme. Jedeme do Děčína na televizní utkání, další těžká palubovka. Jsme ale na vítězné vlně a myslím si, že máme atmosféru a velkého týmového ducha. Takže se nemáme čeho bát.“

Chris Chougaz, trenér týmu Egoé Basket Brno: „Začali jsme dobře. Chtěli jsme zastavit svitavské přechody do útoku, ve kterých jsou velmi dobré. Řekli jsme si, že nechceme žádné jednoduché koše nebo rychlé protiútoky a minimum útočných doskoků, ze kterých plynou body hostů. To si myslím, že jsme zvládli poměrně dobře. První polovina byla dobrá, ale měli jsme mrtvý bod na začátku třetí čtvrtiny. Naštěstí se nám potom podařilo vrátit do hry. Líbí se mi mentalita mých hráčů. Sice jsme prohráli několik utkání, ale poslední tři týdny chtějí být lepší a lepší. To pro mě bohužel není dost. Jsem tady nejen kvůli tomu, abych zlepšil hráče, ale také abychom vyhrávali. Doufám, že když budou pokračovat v práci jako doteď, zapracují na detailech, tak začneme vyhrávat. Blahopřeji Svitavám a trenérovi a přeji jim hodně štěstí.“

Jiří Jelínek, hráč týmu DEKSTONE Tuři Svitavy: „Chtěl bych jen dodat, že jsme měli nějaké úkoly před zápasem. Jsem hrozně rád, že se nám podařilo vyhrát na doskoky. To bylo, podle mě, v druhé poločase hodně důležité. Když uděláme nějakou minisérii čtyř nebo pěti bodů, tak většinou přijde naše ztráta, z níž zase dostaneme koš. Toho bychom se mohli do budoucna vyvarovat.“

Zurab Kereselidze, hráč týmu Egoé Basket Brno: „Jak už bylo řečeno, začátek druhého poločasu jsme zaspali. I tak jsme se tahali do konce, ale pak jsme si přestali v útoku půjčovat míč. Řekli jsme si, že alfou a omegou Svitav je Roman Marko, kterého jsme sice v prvním poločase tlačili a bránili dobře, ale ve druhé půlce jsme přestali být agresivní. Jednoznačně nás porazil.“