Po čtyřdenním turnaji Evropské basketbalové ligy mládeže (EYBL) se brněnští hráči do patnácti let vrátili zpět domů. Více než pětihodinová cesta domů je však netrápila, vraceli se totiž bez prohry.

Naše patnáctky se vydaly do polského Kościánu ještě před jeho začátkem, odjížděly už posledního října. Samotný turnaj se pak konal od 1. do 4. listopadu. První den nás nic nečekalo, první utkání jsme měli až druhého. Nejprve náš tým narazil po desáté hodině na polské Sopoty, které jsme vyprovodili z palubovky 83:35. V ten samý den, tentokrát po obědě, pokračoval zápas s německou Jenou. Němci už nebyli takovou jednohubkou, i tak jsme si s nimi ovšem poradili 57:47. Třetího pak následovala další dvě utkání. Jako první jsme ve 13:00 vyzvali domácí celek, který jsme porazili 60:30. V pět hodin následoval polský Sieraków, kterému jsme, stejně jako jeho národnímu kolegovi, nedali šanci (63:49). Nejtěžší výzva čekala na svěřence trenéra Janíka až poslední den, kdy vyzvali lotyšskou Liepāju. Po výsledkově nejvyrovnanějším utkání však opět vyhrálo Brno a s osmi body navíc odcházeli mladí basketbalisté z palubovky. Poté je čekala dlouhá cesta domů.

Tabulkově nejvýraznějšími byli Jakub Nečas s Janem Polívkou. Nečas si průměrně připisoval 13 bodů, 8 doskoků a téměř 3 asistence s efektivitou mírně přes 21. Jeho kolega Polívka pak měl 14 bodů, 4 doskoky a také téměř 3 asistence na zápas. Efektivitu měl 14. Dalšími dvěma výraznějšími hráči byli Adam Lukeš s Lukášem Olbortem. Lukeš měl průměrně 9 bodů a 4 doskoky a Olbort 8 bodů a 5 doskoků.

Jsou to ovšem týmové výsledky, a i trenér týmu Zdeněk Janík řekl, že hráči tvořili skvělý tým. „Vzhledem k tomu, že se jedná o druhou divizi, tak kvalita týmů nebyla až tak vysoká. Dva z těch pěti celků hrály poměrně slušný basket. Zápasy jsme vyhrávali zejména díky naší technice a rychlosti. Možná jsme měli i strategicky navíc, ale na to my neklademe takový důraz. Jsem rád, a to bych chtěl zdůraznit, že kluci vytvořili skvělou partii a pomáhali si jak na hřišti, tak mimo něj. Je to určitě skvělá zkušenost a do budoucna se chceme posunout výš,“ řekl trenér Janík k premiéře týmu na evropské scéně. Na technice se shodne i jeho asistent Vladimír Paunovič, který však vidí výhody v rezervách některých hráčů. „Ze všech týmů se kterými jsme hráli, měla podle mě největší talent německá Jena. Můžu ale říct, že my jsme byli technicky nejlépe vybavení, a to je jedna z věcí, která nám pomohla vyhrát zápasy. Pozitivní pro mě bylo také to, že jsem viděl obrovské rezervy u některých hráčů, což je perfektní věc do budoucna. Kluci mají obrovský talent a doufám, že nám lednový turnaj v Rize dá ještě více zkušeností a klukům více sebevědomí,“ dodal k turnaji Paunovič.

Tým pod hlavičkou Basketu Brno v kategorii U15 byl sestaven právě pro možnost získávání zkušeností za hranicemi Česka. Skládá se z hráčů Tygrů Brno, BŠM Brno, Šlapanic a Vysočiny. „Mladým českým hráčům chybí konfrontace se zahraničními týmy. Vyrůstají v bublině českého basketbalového prostředí a nemají srovnání s evropskými týmy. To jsme chtěli změnit, a proto jsme pod naší hlavičkou přihlásili tým U15 do letošního ročníku EYBL,“ popsal důvody vzniku nového celku generální manažer klubu Egoé Basket Brno Filip Jimramovský. Spojení tří brněnských klubů, a jednoho jihlavského s naším, by mohlo značit i postup kupředu ve zlepšení vztahů mezi brněnskými kluby. Není to sice primárním cílem, je to ovšem krok správným směrem. „Přidanou hodnotou je i částečné obroušení hran v brněnském basketbalovém prostředí. Nechceme, aby spolu jednotlivé kluby bojovaly, ale aby se spolupracovalo a vychovávali se v Brně talenty jako v dobách největší slávy brněnského basketbalu. Bez jejich růstu se nám nikdy nepovede navázat na úspěšnou brněnskou historii,“ dodal Jimramovský.