I druhé domácí utkání se nám podařilo vyhrát a porazili jsme tým Basket Fio banka Jindřichův Hradec. Navíc jsme poprvé v nové hale pokořili stobodovou hranici. Této mety jsme před domácím publikem dosáhli naposledy 30. 3. 2016 proti Kolínu.

Začátek zápasu se nám nevydařil. Dělali jsme zbytečné nevynucené chyby a přetahovali jsme se s Jindřichovým Hradcem o vedení. Nejvýraznějším hráčem první čtvrtiny byl Mladen Primorac, který zaznamenal 9 bodů. Po deseti minutách zápasu byl stav 18:20 v náš neprospěch. Ve druhé periodě jsme snížili počet chyb a proměnili několik tříbodových pokusů. Ujali jsme se tak vedení a do šaten hráči odcházeli za stavu 53:47.

Po poločasové přestávce Jihočeši opět stáhli brněnský náskok a během pěti minut byl rozdíl ve skóre pouhé dva body. Domácí se ovšem vzpamatovali a na konci třetí čtvrtiny vedli 79:72. Poslední periodu ovládlo Brno. I přes pátý faul Mladena Primorace, který v posledních minutách nemohl pomoci domácímu týmu, Brno jasně dominovalo. Svěřenci trenéra Jakary proměnili další důležité trojky a zvýšili tak rozdíl ve skóre. Hostům se už nepodařilo zápas otočit. mmcité+ Brno porazilo Basket Fio Banka Jindřichův Hradec 108:93 a na domácí půdě si tak drží bilanci 2:0.

Nejvýraznějším rozdílem byla úspěšnost střelby za tři body, kterou měli Brňané 45,5%. Jindřichův Hradec měl pouhých 17,6 %.

Nejlepším střelcem domácích byl Brian Sullivan, který zaznamenal 28 bodů (6/9 trojky) a 8 asistencí. Druhým nejlepším hráčem byl Jan Tomanec, který si připsal 25 bodů a měl stoprocentní střelbu trestných hodů (12/12). Přes desetibodovou hranici se dostal i Mladen Primorac s 15 body a 10 doskoky, Radek Pumprla se 14 body a Kevin Mays s 12 body a 11 doskoky. 9 bodů přidal Jan Kozina.

U hostů byl nejúspěšnějším hráčem Danny Lawhorn Jr. s 29 body a 11 doskoky. 21 bodů zaznamenal Stanislav Zuzák, 14 bodů Christopher Kwame Agyeman Tawiah a 13 bodů přidal Jiří Šoula.

Karel Forejt, hlavní trenér Basket Fio banka Jindřichův Hradec: „Já gratuluju domácím k vítězství. Myslím si, že ten rozdíl je pro nás krutý, protože se jednalo o naprosto vyrovnaný zápas, který rozhodlo 19 útočných doskoků Brna. To je naše velmi špatná vizitka. Myslím si, že jsme nebyli horší, když vezmete velmi těžké střely Sullivana v posledních sekundách útoku a pár dalších těžkých střel v posledních vteřinách útoku, naše obrana nebyla tak špatná, jak vypadá výsledek. Bohužel jsme potom v některých fázích neměli to potřebné štěstí, které naopak Brno mělo. Výsledek je, jaký je, a mně nezbývá, než ještě jednou pogratulovat domácím. Jdeme dál, je to pro nás teprve druhé kolo.“

Dejan Jakara, hlavní trenér mmcité+ Brno: „Děkuji soupeřům za výbornou hru. Zápas nebyl vůbec jednoduchý, Jindřichův Hradec byl velmi těžkým soupeřem, obzvlášť ze začátku, kdy jsme dostali pár trojek, nicméně jsme pak hru dokázali dostat na svou stranu, výborné střely Briana Sulivana a Jana Tomance, kteří často skórovali za tři body.“

Jiří Šoula, hráč Basket Fio banka Jindřichův Hradec: „Myslím, že toho bylo hodně řečeno. Hodně nám strhávaly body ty jejich útočné doskoky, číslo 19 je obrovské, my jsme se snažili, ale někdy nám chybělo štěstí a větší snaha, kdy Brno získalo míč a dalo trojky. Potom se chytilo těmi těžkými střelami a takový tým se těžko zastavuje. Myslím, že v tu chvíli se rozhodlo o výsledku zápasu.

Jan Tomanec, kapitán mmcité+ Brno: „Byl to určitě útočný doskok, kterých jsme měli 19, a pak jsme dali o hodně víc trojek. Jindřichovu Hradci to nepadalo možná kvůli naší trochu lepší obraně. My jsme nechtěli dopustit nějaké tříbodové přestřelky, na to jsme se zaměřili. Asi v tom bych hledal klíč k vítězství. Určitě to nebylo jednoduché utkání.

(Text: Jan Mazáč)