V sobotu 9.9.2017 jsme se vydali na Slovácko a v rámci doprovodného programu Mezinárodního basketbalového turnaje – O pohár města Hodonína 2017 jsme se utkali se Slunetou Ústí nad Labem.

Celý program turnaje začal již v 8:00 slavnostním nastoupením mužstev, mezi kterými byl například Kyjov, Velké Meziříčí nebo Šlapanice, ale také slovenská Petržalka, Trnava a další. V 9:00 byla odstartována utkání základních skupin turnaje, která trvala šest hodin. V 15:00 následoval zápas dětí z Hodonína s dětmi z Dubňan.

Brněnští basketbalisté dorazili po čtvrté hodině a už v 16:30 se zapojili do programu. Jan Kozina a Michal Jedovnický vypomáhali v dovednostní soutěži pro děti. Oba se svými týmy postoupili do finále a tým dětí s Michalem Jedovnickým nakonec vyhrál.


Po krátkém rozhovoru se Zurabem Kereselidzem se na hřiště dostali Brian Sullivan a Zdeněk Nehyba, kteří soutěžili s hráči z ostatních týmů o prvenství ve střelecké soutěži. Cílem bylo proměnit co nejvíce trojek, kdy každý měl celkem patnáct pokusů. Brian Sullivan se s největším počtem bodů probojoval do finále, kde se umístil na druhém místě. Vítězem se stal ústecký pivot Stanislav Votroubek, Zdeněk Nehyba bohužel skončil v základní části.

V 17:30 proběhla soutěž ve smečování, které se zúčastnili také Kevin Mays a Radek Pumprla. Celkem proti sobě soupeřilo pět hráčů. V prvním kole měl každý tři pokusy na provedení smeče, druhé kolo probíhalo stejně, celkový součet bodů z obou kol určil finálovou dvojici. Kevinu Maysovi se bohužel nevydařily první tři pokusy na smeč a tím si zavřel dveře do finále. Radek Pumprla naopak v prvním kole získal plný počet bodů a po sečtení s druhým kolem postoupil. Ve finálové části platila stejná pravidla, tři pokusy. Tam se Radek utkal s Ladislavem Peckou z Ústí nad Labem. Oběma finalistům bylo uděleno stejné skóre, a tak následovala rychlá smrt, jeden pokus. Ústecký pivot nebyl úspěšný a brněnský křídelník tak odešel jako vítěz.

Utkání mmcité+ Brno – Sluneta Ústí nad Labem bylo z 18:00 posunuto na 18:20, aby měly oba týmy dostatek času na rozcvičení. Jakmile byli hráči připraveni, utkání mohlo začít. Brněnskému celku se nevydařil začátek a po první čtvrtině jsme prohrávali 24:11. Druhá čtvrtina už byla vyrovnanější, ale Ústí si pořád drželo předchozí náskok. V poločase byl stav 35:46 ve prospěch Slunety. Po desetiminutové přestávce se hráči mmcité+ Brno vrátili s nově nalezenou energií. Začali ústecký náskok stahovat a při vstupu do poslední hrací části už byl rozdíl ve skóre pouhé čtyři body (57:61). Poslední čtvrtina byla nerozhodná až do konce. Patnáct vteřin před koncem byl faulován Brian Sullivan, který proměnil dva trestné hody, Brno tak prohrávalo 79:81. Ústecký trenér využil oddechového času, čímž Slunetu posunul na útočnou polovinu. Při vyhazování byl Michalu Šotnarovi odpískán útočný faul a Brno získalo možnost poslední střely. Půl sekundy před koncem proměnil Jan Kozina střelu za tři body a rozhodl o výsledku přípravného utkání proti týmu Sluneta Ústí nad Labem, který pro mmcité+ Brno skončil vítězně 83:81. Nejúspěšnějšími střelci od nás byli Brian Sullivan s 22 body, Jan Tomanec se 14 body, Mladen Primorac s 12 body a Jan Kozina s 10 body. Tito čtyři hráči jako jediní z brněnského týmu překonali hranici deseti bodů. Kevin Mays přidal 8 bodů.
„Utkání pro nás nezačalo dobře. Přišlo mi, že jsme hlavou nebyli v zápase, a to vyústilo ve čtrnáctibodové manko, které bylo už od začátku. Ale ukázali jsme charakter, ukázali jsme bojovnost, což je jedna z věcí, kterou bychom se chtěli prezentovat v sezóně, a jsem rád, že se nám nakonec podařilo vyhrát poslední střelou, která rozhodla o utkání,“
říká asistent trenéra mmcité+ Brno Martin Vaněk. V zápase nenastoupil žádný z hráčů, kteří jsou v Brně momentálně na tryout. „To, že tito hráči ve včerejším zápase nehráli, bylo taktické rozhodnutí trenéra. Osobně z nich mám velmi dobrý pocit, na každém tréninku pracují na 100 % a bojují o každý míč,“ dodává Vaněk. Jedná se o Viktora Vašáta, Martina Vyroubala a Roberta Hlaváčka.

S Martinem Vaňkem souhlasí i hrdina zápasu, Jan Kozina: „První poločas nám vůbec nevyšel, hlavně samotný začátek zápasu. Dělali jsme hloupé ztráty a v obraně jsme byli vždy o krok později. Po poločasové pauze jsme přidali a postupně vyrovnali skóre.“ A co říká na svoji rozhodující střelu? „Poslední akci jsme původně chtěli zahrát na Briana, ale obránci ho dobře odřízli od míče. Spoluhráči mi připravili výbornou pozici a já jsem rád, že jsem ji proměnil.“

Program v Hodoníně pokračoval i dnes v neděli 10.9.2017. Hrála se semifinále a utkání o osmé až první místo. Po skončení finále proběhlo ve 14:00 slavnostní vyhlášení vítěze a zakončení Mezinárodního basketbalového turnaje – O pohár města Hodonína 2017.


O tom, jak vznikla myšlenka této akce promluvil jeden z pořadatelů, Pavel Novotný: „Myšlenky byly celkem tři, jen jsme hledali, jak je správně skloubit. Zaprvé jsme chtěli navázat na Memoriál Jiřího Lungy, který se zde v Hodoníně konal v letech 1995-2006. Zadruhé se snažíme vychovat nové basketbalisty a chtěli jsme je nějakým způsobem motivovat, chtěli jsme jim ukázat ligové hráče a to nejlepší, co můžou v České republice vidět. V 90. letech byly v Hodoníně tři mužské oddíly a tři oddíly mládeže, takže to bylo na dobré úrovni, ale pak to úplně opadlo a teď už je na nás, abychom to nějakým způsobem pozvedli zpátky nahoru. A zatřetí je to taková oboustranná propagace.“ Brněnský klub nebyl vybrán náhodně. „Brno bylo jasný kandidát od začátku. Je to nejbližší východisko pro náš region, když jdou kluci (basketbalisti) z Hodonína na vysokou školu, tak jich jde 80 % do Brna. (…) Původně jsme chtěli udělat utkání Brno–Bratislava, ale to nakonec nevyšlo, tudíž jsme k vám hledali jiného soupeře. Rýsoval se Prostějov, nicméně tam je teď takové složité období, čili to taky padlo. Nakonec to vyšlo na Slunetu, s panem Bínou (majitelem klubu) se známe, a navíc Sluneta má tady v Dubňanech zázemí, takže se nám to podařilo domluvit a uspořádat toto utkání.“

Text: Jan Mazáč
Foto: Jan Mazáč, FB TJ Sokol Hodonín Basketbal