Kevin Mays, čtyřiadvacetiletý Američan z New Yorku, je novým členem brněnského basketbalového celku mmcité+. Minulou sezónu odehrál v dresu NH Ostrava, kde si na zápas připisoval 8,5 bodu, 5 doskoků a efektivitu 9,3.

Jaké plány jsi měl poté, co jsi vystudoval univerzitu v Kalifornii? Chtěl jsi jít hrát do Evropy nebo jsi chtěl zůstat v USA?
„Když jsem vystudoval univerzitu, tak jsem věděl, že chci pokračovat v basketbalu. Bylo by skvělé, kdybych mohl zůstat v USA, ale evropský basketbal má také dlouholetou tradici. Rozhodně jsem se sem těšil.”

Sice už jsi odehrál jednu sezónu v Ostravě, ale začínal jsi samozřejmě v USA. Bylo pro tebe těžké přizpůsobit se evropským pravidlům basketbalu? Přece jenom tam určitý rozdíl je.
„Jo, bylo to trochu složité, zejména pravidla ohledně kroků a faulů.”

Tuto sezónu budeš hrát za mmcité+ Brno… Byl jsi už někdy předtím v Brně? Co si o něm myslíš?
„Minulou sezónu jsem hrál stejnou soutěž, takže jsem zde, myslím, třikrát hrál. Je to tady skvělé. Přijel jsem sem teprve ve čtvrtek, takže jsem ještě neměl čas pořádně si prohlédnout město, ale už teď se mi tady líbí. Rozhodně mám z Brna dobrý pocit a těším se, až tady budeme vyhrávat.”

Co si myslíš, že je tvoje silná stránka (na hřišti) a na čem bys chtěl naopak zapracovat?
„Myslím, že mezi moje silné stránky patří doskakování a obrana. V útoku jsem variabilní, můžu dělat cokoliv, co ode mě tým potřebuje. Co se týče zlepšování… Vždycky je co zlepšit.”

Je mi jasné, že jsi přijel teprve nedávno, ale už ses setkal s týmem. Padl ti někdo do oka? Co si myslíš o svých nových spoluhráčích?
„Už jsem s nimi chvilku byl, ale nikdo konkrétní mi do oka nepadl. Celkově si myslím, že to je skvělá parta, mám z nich dobrý pocit.”

Jaké jsou tvoje cíle pro nadcházející sezónu? Ať už osobní nebo s týmem.
„Můj cíl je vždycky stejný, ať už jsem kdekoliv… Chci s týmem vyhrát titul a každý den se zlepšovat a pomáhat svým spoluhráčům zlepšit se.”

kevin_mays_na_vstupni_prohlidce_v_brne
Kevin Mays na vstupní prohlídce v Brně


Hraješ na křídle, chtěl jsi někdy hrát na jiném postu? Nepřál sis třeba být větší, abys mohl být pivot?
„Popravdě jsem chtěl být rozehrávačem. (smích) Svoji výšku bych neměnil, myslím si, že 193 centimetrů je akorát.”

Už jsem se tě ptal na rozdíly mezi USA a Českem na hřišti, všiml sis nějakých rozdílů mimo hřiště? V čem je, podle tebe, největší rozdíl?
„V Česku jsem žil už minulý rok, takže jsem si tady na to docela zvykl, ale největší rozdíl pro mě byl v jídle a celkově kultuře.”

Zjistil jsem, že máš přezdívku „Burák“, jak jsi k ní přišel?
„(smích) Ta přezdívka je od mé babičky. Říkala, že když byla moje máma těhotná, její břicho vypadalo jako burák.”

Chtěl bys na konec vzkázat něco fanouškům?
„Fanouškům bych chtěl říct, že jsem rád za to, že můžu hrát za Brno a už se těším na nadcházející sezónu, kterou vyhrajeme. Vím, co je potřeba k vítězství a fanoušci jsou tou nejdůležitější součástí, takže potřebujeme vaši podporu! Těším se, až vás všechny tuto sezónu uvidím.”

Autor: Jan Mazáč
Foto: zimbio.com, archiv mmcité+ Brno